Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Licznik odwiedzinWirtualny Dzień Dziecka w Teatrze GWITAJCIE

 

"Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora. Inne wobec matki, inne wobec ojca, babki, dziadka, inne wobec surowego i łagodnego nauczyciela, inne w kuchni, wśród rówieśników, inne wobec bogatych i biednych, inne w codziennej i świątecznej odzieży."

Słowa wybitnego pedagoga Janusza Korczaka dość jednoznacznie wskazują na potrzebę obcowania z kulturą i sztuką od najmłodszych lat. Dzieci chłoną teatr tak, jak żaden dorosły nie potrafi. To dla nich nie zachcianka, nie artykuł natury luksusowej; jest to potrzeba pierwszej kategorii. Istotą dziecięcej wyobraźni jest umiejętność wcielania się w rozmaite role, tak całkowicie wyimaginowane, jak dostosowane do aktualnych społecznych sytuacji. Należy pielęgnować tę umiejętność, chronić wrażliwość na interpersonalne interakcje i dbać o jak najszersze spektrum kontaktów dzieci ze sztuką teatralną.

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka - święto, które obchodzić powinniśmy ze szczególnym pietyzmem. Nie tylko ze względu na szczególny jego charakter, ale też (a może właśnie przede wszystkim) w związku z nieuchronnie pojawiającym się dyskursem o roli dziecka w społeczeństwie, cywilizacyjnych zalet i zagrożeń, jak również potrzeby ochrony nie tylko fizycznej sfery dziecka, ale też jego wciąż rozwijającej się tożsamości psychicznej, intelektualnej i emocjonalnej. Zwłaszcza emocjonalnej.

Tym bardziej, że czasy w których przychodzi nam obecnie funkcjonować nie sprzyjają rozwojowi ani fizycznemu, ani psychicznemu. Zamknięci w epidemicznej izolacji rozluźniamy społeczne kontakty międzyludzkiej koegzystencji. My, dorośli, dostosujemy się i wykształcimy nowe formy tych kontaktów. Dzieci są w dużo gorszej sytuacji. Pozbawione rówieśniczych interakcji uciekają w świat wyobrażony i kreują swoją indywidualną imaginacyjną rzeczywistość. Powszechnym katalizatorem nadmiaru owych wyobrażeniowych światów jest teatr - miejsce, gdzie dokonuje się swoista synteza fantazji i rzeczywistości. Obcowanie z przedstawieniem teatralnym hierarchizuje i kategoryzuje rozbuchaną wyobraźnię dziecka i pozwala w cudowny sposób "poukładać" rozsypane klocki dziecięcej fantazji. Paradoksalnie - tej potrzeby nie jesteśmy w obecnym stanie naszym dzieciom zapewnić.

Jako teatr w dużej mierze ukierunkowany na widownię dziecięcą, jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności. I dlatego w ten szczególny dzień - Dzień Dziecka - chcemy chociaż wirtualnie zapewnić naszym najmłodszym Widzom odrobinę teatralnej magii. W ten właśnie wyjątkowy czas udostępnimy dla naszej najmniejszej i najbardziej wymagającej Widowni trzy z dotychczas wyemitowanych w Internecie bajek Teatru Rozmaitości GWITAJCIE. 1 czerwca, od godziny 8:00 do godziny 20:00, na kanale YouTube Teatru Rozmaitości GWITAJCIE, będzie można obejrzeć następujące nasze produkcje:

 

 

Uczestnictwo w internetowych wydarzeniach Teatru GWITAJCIE jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak chcieliby Państwo wesprzeć nasz Teatr dobrowolnym datkiem, to podajemy nr konta 02 1140 2004 0000 3802 7508 2138 z dopiskiem WSPARCIE DLA GWITAJCIE. Jednocześnie informujemy, że podane konto jest firmowe, jest zgłoszone w US i znajduje się na tzw. białej liście. Zapewniamy, że cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na bieżącą działalność Teatru.

"Dziecko jest zapowiadającą się zorzą człowieczeństwa, istotą chłonną i ciekawą wielkiego świata ludzi"

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!